11 października, w ramach projektu “Kreatywność. Bliskość. Innowacja. Różne oblicza książki” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odbyło się spotkanie autorskie z Małgorzatą Strękowską-Zarembą. Autorka opowiadała o swojej twórczości, dlaczego czytanie dla przyjemności jest tak ważna, a przede wszystkim, o tym w jaki sposób powstają kryminały i książki detektywistyczne dla dzieci. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas szóstych Szkoły Podstawowej nr 1 i Szkoły Podstawowej nr 2 w Lidzbarku 📚📚📚
Małgorzta Strękowska-Zaremba – pisarka, dziennikarka; członkini Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Polskiej Sekcji IBBY oraz Stowarzyszenia Wolnego Słowa. Autorka książek dla dzieci oraz powieści, opowiadań, tekstów edukacyjnych w pismach dla dzieci i młodzieży: “Miś”, “Świerszczyk”, “Płomyczek”, “Bluszczyk”.
Współautorka podręczników do nauczania zintegrowanego dla kl. 0-III z cyklu “Moje abc”, przewodników dla nauczycieli, książek edukacyjnych dla kl. IV-VI i gimnazjum.
Laureatka wielu konkursów, m. in. w 2004 r. otrzymała Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego za książkę Abecelki i duch Bursztynowego Domu. Za książkę Bery, gangster i góra kłopotów w 2006 r. otrzymała wyróżnienie w konkursie Polskiej Sekcji IBBY, a w 2007 r. wyróżnienie Fundacji Świat Dziecka w konkursie Dziecięcy Bestseller Roku 2006, jak również nominację do Nagrody im. Kornela Makuszyńskiego oraz Małego Donga – nagroda dziecięcego jury. W 2008 r. otrzymała wyróżnienie w konkursie Polskiej Sekcji IBBY Książka Roku 2008 za książkę Złodzieje snów. W 2009 r. za tę samą książkę, przyznano jej II Nagrodę w I Konkursie Literatury Dziecięcej im. Haliny Skrobiszewskiej, nagrodzona książka wpisana została na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej.
Autorka została także nominowana do Astrid Lindgren Memorial Award 2016.