Wczoraj, 24.09. w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Lidzbarku odbyło się wyjątkowe spotkanie, które zainspirowało uczestników do refleksji nad przyszłością literatury i roli, jaką może w niej odgrywać sztuczna inteligencja. W wydarzeniu wzięli udział uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. K.K. Baczyńskiego, którzy z dużym zaangażowaniem wsłuchiwali się w wykład prowadzony przez Pana Kacpra Łukszewskiego, specjalistę z branży IT. Tematem przewodnim było pytanie: „Czy sztuczna inteligencja zastąpi poetów?”
Podczas spotkania młodzież miała okazję zapoznać się z fascynującymi przykładami twórczości generowanej przez AI, odkrywając zarówno potencjał, jak i ograniczenia nowoczesnych technologii w procesie pisania poezji. Pan Kacper przedstawił także, jak sztuczna inteligencja może wspierać kreatywność, ale również, gdzie kończy się jej zdolność do wyrażania emocji i subtelności, które są tak ważne w sztuce literackiej.
Po wykładzie pojawiły się pytania o to, jak technologia wpłynie na przyszłość sztuki i czy AI jest w stanie dorównać ludzkiej wrażliwości. Spotkanie zainspirowało uczestników do głębszych przemyśleń nad rolą człowieka w erze technologii oraz nad tym, jak możemy wykorzystać innowacje do rozwijania własnej kreatywności.
Wydarzenie zrealizowano w ramach projektu “Poezja -(po)lubię!” realizowanego przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Lidzbarku, który otrzymał dofinansowanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.