16 listopada w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Lidzbarku odbyło się spotkanie ze Sławomirem Koprem, historykiem, autor 80 książek historycznych, publicystą, scenarzystą, radiowym i telewizyjnym ekspert historycznym. W spotkaniu wzięła udział młodzież Zespołu Szkół im. Króla Władysława Jagiełły w Lidzbarku. Autor w swojej prezentacji poruszył temat promowania historii w sposób atrakcyjny i przyjazny dla odbiorcy. Z humorem opowiadał o potrzebie przedstawiania postaci historycznych “z ludzką twarzą”, unikając tworzenia idealizowanych wizerunków. Według niego, portrety wielkich bohaterów czy artystów stają się bardziej interesujące dzięki ukazaniu ich wad, słabości oraz przywar. Dla Sławomira Kopra historia to przede wszystkim anegdota i żywi ludzie, a nie suche fakty. W trakcie spotkania autor podzielił się swoimi doświadczeniami związanymi z rozpoczęciem kariery pisarskiej. Opowiedział o pierwszych publikacjach prasowych oraz wydanych książkach. Wspomniał także o studiach historycznych, które nauczyły go myślenia krytycznego oraz umiejętności wyszukiwania i analizowania informacji w gąszczu źródeł. Pisarz podkreślał, że jego sukces zawodowy jest wynikiem ciężkiej codziennej pracy nad tekstem i zdolności do odkrywania ciekawostek. Nie wierzy w natchnienie, uważając, że sukces sprzedażowy książek zależy od wielu czynników, takich jak wzrost zainteresowania czytelników historią, solidna praca badawcza, godziny spędzone w archiwach i bibliotekach. Autor opowiadał również o licznych spotkaniach autorskich, sesjach zdjęciowych dla czasopism, galach i wywiadach. Na pewno to spotkanie pokazało młodym ludziom, że historia może być interesująca, a książki historyczne mogą być zabawne.
“Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury” w ramach projektu “Książka – Integracja. Animacja. Emocje.” realizowanego przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Lidzbarku.