W poniedziałek, 19 czerwca młodzież lidzbarskiego liceum wzięła udział w wykładzie literackim na temat historii mangi. Wykład przeprowadziła Natalia Nowińska – socjolożka, doktorantka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, badaczka, kolekcjonerka i twórczyni własnych opowieści komiksowych, a także miłośniczka mangi.
Manga to komiks, obraz, rysunek, szkic, karykatura. Japońskie słowo wywodzące się ze sposobu ozdabiania rycin i innych form sztuki użytkowej. Współcześnie używane poza Japonią oznacza japoński komiks. W trakcie spotkania młodzież dowiedziała się wielu ciekawych informacji dotyczących rodzajów literackich japońskich mang nie tylko od strony formy plastycznej, ale również treści fabuły. Znaczną część wykładu wypełniła opowieść o historii powstania mangi i jej głównych okresach rozwoju. Spotkanie z pewnością pozwoliło lepiej poznać literacki świat japońskiego komiksu, który tak bardzo fascynuje młodzież na całym świecie.
“Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury” w ramach projektu “Książka – Integracja. Animacja. Emocje.” realizowanego przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Lidzbarku.