Od pomysłu do powstania książki, w ten sposób powstawały dziś w Bibliotece książki w postaci leporello, pod czujnym okiem ilustratora Daniela de Latoura. Daniel de Latour w trakcie warsztatów opowiedział uczestnikom w jaki sposób powstaje ta wyjątkowa książka, następnie uczniowie sami tworzyli opowieści w postaci leporello. Leporello to rodzaj publikacji poligraficznej w postaci harmonijki. Obecnie najczęściej w ten sposób wydawane są książki dla dzieci, kiedyś wydawano nuty i atlasy. Sama nazwa leporello wywodzi się od imienia postaci z opery Mozarta – Don Giovanni. W warsztatach wzięli udział uczniowie klasy IV Szkoły Podstawowej nr 1, którym bardzo podobały się zajęcia i z ogromnym zaangażowaniem tworzyli swoje prace.
Przypomnijmy, Daniel de Latour jest znanym polskim ilustratorem, który współpracuje z czasopismami dla dzieci: „Miś”, „Świerszczyk” i dla dorosłych tj. „Wysokie Obcasy” i „Dziecko”. Rysuje komiksy, ilustruje książki dla dzieci. Szczególnie znane są „Atlas Świata – Ameryka Południowa” oraz „Wyprawa do kraju księcia Marginała” Henryka Bardijewskiego, za którą otrzymał nominację do nagrody PS IBBY Książka roku 2009. Wraz z Justyną Bednarek jest laureat nagrody Empiku „Przecinek i Kropka” za Najlepszą Książkę Dziecięcą 2015 roku.
Wydarzenie “Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury” w ramach projektu “Kreatywność. Bliskość. Innowacja. Różne oblicza książki” realizowanego przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Lidzbarku.