Zapraszamy, w środę 28 września o godzinie 17:00 do Domu Kultury w Lidzbarku na premierę książki Anny Sakowicz “Skrawki przeszłości”.
„Skrawki przeszłości” to przepiękna opowieść o miłości, przyjaźni, zwykłym życiu mieszkańców małego miasteczka Lidzbark. W marcową noc do domu krawca Wawrzyńca Wilamowskiego i jego żony nieoczekiwanie trafia dziecko. Dzieje się to akurat kiedy Rozalia podczas karmienia kilkudniowej Nastki zasypia i przydusza niemowlę. Podrzutek szybko więc zajmuje miejsce dziewczynki i przyjmuje jej drugie imię – Franciszka. Posłaniec, który zostawia noworodka Wawrzyńcowi, mówi tylko tyle, że to mała Wilamowska. Czy jest córką Wawrzyńca, czy jego nastoletniego syna – nie wiadomo. A odnalezienie matki dziecka okazuje się bardzo trudne. Czy prawda ujrzy światło dzienne?
Porywająca, wciągająca saga o tajemnicach, romansach, skandalach, a także szantażach. Bohaterowie uwikłani w historię, wiszące w powietrzu widmo wojny, a w tle miasteczko Lidzbark leżące na pograniczu dwóch światów: byłego zaboru pruskiego i rosyjskiego. Mimo to toczy się tu zwyczajne życie, w którym dziewczęta marzą o miłości, chłopcy szukają przygód, a dojrzali mężczyźni rozprawiają o polityce.

Anna Sakowicz – powieściopisarka, bajkopisarka, ambasadorka Pomorza, feministka; absolwentka filologii polskiej oraz edukacji filozoficznej i filozofii na Uniwersytecie Szczecińskim oraz edytorstwa współczesnego na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Napisała niespełna 20 powieści, w których w lekki sposób pokazuje trudne sprawy, miesza humor z powagą i wzruszeniem, ale zawsze jest blisko spraw kobiet. W książkach dotyka wrażliwych tematów, np.: seksualność kobiet z niepełnosprawnością fizyczną, choroby onkologiczne dzieci, Alzheimer, depresja, traumatyczne dzieciństwo, rodzicielstwo zastępcze, ale bez zbędnej martyrologii i cierpiętnictwa. W jej historiach czytelnik/czytelniczka zawsze znajdzie nadzieję. Interesuje ją również historia, dzieje rodów, odtwarzanie przez pokolenia skryptów rodzinnych, wpływ historii na życie ludzkie, walka kobiet o równouprawnienie. W jej opowieściach znajdzie się również miejsce na miłość do książek, dzieje druku, Gutenberga, introligatorów. Książka „Listy do A. Mieszka z nami Alzheimer” otrzymała nagrodę główną w konkursie Komitetu Ochrony Praw Dziecka; Internationale Jugendbiblithek w Monachium wpisało książkę na listę Białych Kruków, powieść nominowana była do nagrody IBBY. Prawa do tłumaczenia kupiły wydawnictwa hiszpańskie i rosyjskie. W 2021 roku otrzymała tytuł Ambasadorki Kultury Pomorza. Prywatnie Anna Sakowicz jest mamą, żoną i właścicielką dwóch kotów. Przemierza świat na rowerze. Kocha teatr i książki.
źródło: https://www.facebook.com/annasakowicz