W sobotę, 3 września o godzinie 12:00 w sali widowiskowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Lidzbarku odbyła się kolejna edycja Narodowego Czytania. W tym samym czasie czytano w wielu miejscowościach w Polsce, a także w 250 miejscach poza granicami kraju. Do czytania w tegorocznej edycji wybrano „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. W trakcie wydarzenia zaprezentowano między innymi: „Romantyczność”, „Świteziankę”, „Powrót taty”, „To lubię”, „Rękawiczkę”. Utwory wyjątkowe, które Adam Mickiewicz napisał z wielkiej miłości do kobiety oraz fascynacji przyrodą okolic Wilna i Kowna, w których zamieścił postaci „nie z tego świata”. Dopełnieniem tekstów literackich była liryczna i nastrojowa muzyka w wykonaniu Daniela Sobiesiaka – młodego utalentowanego wiolonczelisty, który wykonał kilka utworów ze swojej solowej płyty „Szare emocje, niedocenione uczucia”. Narodowe Czytanie swoją obecnością i aktywnym udziałem uświetnili: przedstawiciele lokalnych władz: Janusz Bielecki – Zastępca Burmistrza Miasta, Michał Dzimira – Przewodniczący Rady Miasta, Dorota Wacławska – Wiceprzewodnicząca Rady Miasta oraz Radni : Hanna Krezymon, Marek Ostrowski, Tomasz Marszak , przedstawicielki Koła Gospodyń Wiejskich w Bryńsku : Dorota Klejnowska, Oliwia Soszyńska, Anna Soszyńska, Oliwia Wyżlic, grupa teatralna „A,co!”, działająca przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku, w składzie: Edyta Nowakowska, Stefania Sosnowska, Krystyna Główczyńska, Krystyna Braun, Ewa Pałasz, Ewa Pek, Elżbieta Nowocin, Wiesław Ferenc, Sławomir Górecki, przyjaciele biblioteki: Wanda Nowińska, Marlena Komosińska, Krystyna Komoszyńska, Grzegorz Lemański, Julia Waleszkowska, dyrektorzy, wicedyrektorzy, poloniści lokalnych szkół oraz pracownicy instytucji kultury: Małgorzata Kryszkiewicz, Lidia Ostrowska, Joanna Urbańska, Małgorzata Waleszkowska, Anna Wasielewska, uczniowie Szkoły Podstawowej w Bryńsku: Lena Karpińska, Czesław Jaskólski, Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Dłutowie: Amelia Pydynkowska, Martyna Rynkowska, Bartek Bartkowski, Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Lidzbarku: Lena Strungowska, Martyna Kłosowska, Oliwier Rykaczewski, Julita Moszczyńska, Nadia Margaszewska, Hanna Kowalska, Szkoły Podstawowej nr 2 im. Szarych Szeregów w Lidzbarku: Julia Czarnomorzec, Antonina Ławicka, Ewa Skibicka, Zespołu Szkół im. Króla Władysława Jagiełły w Lidzbarku: Zofia Mendalka, Izabela Toporkiewicz, Karolina Poniewska, Patrycja Kilanowska, Błażej Leśniewski, Justyna Kozłowska, Zuzanna Gutowska.
Wydarzeniu towarzyszyła wystawa malarstwa: Weroniki Klejnowskiej, Magdaleny Klemens-Zawackiej, Joanny Ranosz.
Wydarzenie poprowadziła Edyta Marszak – dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Lidzbarku.
11. edycja Narodowego Czytania z pewnością głęboko zapadnie w pamięć uczestnikom wydarzenia. Organizator wydarzenia dziękuje wszystkim przybyłym gościom, zaangażowanym instytucjom, partnerom akcji, czytającym oraz wspaniałej publiczności za udział w wydarzeniu.
Organizatorem wydarzenia była Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Lidzbarku we współpracy z Uniwersytetem Trzeciego Wieku, Kołem Gospodyń Wiejskich w Bryńsku, Szkołą Podstawową w Bryńsku, Szkołą Podstawową im. Henryka Sienkiewicza w Dłutowie, Szkołą Podstawową nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Lidzbarku, Szkołą Podstawową nr 2 im. Szarych Szeregów w Lidzbarku, Zespołem Szkół im. Króla Wł. Jagiełły w Lidzbarku oraz Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury w Lidzbarku.
Foto. Zygmunt Mężykowski