Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy – Demony, duchy. Kto mieszka w bajkach Warmii i Mazur?

Bajki Warmii i Mazur to magiczna przestrzeń, w której  od wieków mieszają się wierzenia oraz mity.
Spotkać tam można zarówno twory wyobraźni pogańsko-słowiańskiej, pogańsko-pruskiej, jak i nowsze, wniesione do kultury duchowej przez religię chrześcijańską. Stąd w baśniach boginki i duchy lasów, pól, jezior czy bagien, istoty silne związane z niepojętą, tajemniczą, potężną, a więc groźną naturą. Tylko nieliczne z nich przetrwały niezmienione do dziś.

Celem wystawy jest przypomnienie kanonu fantastycznych postaci zapisanych w tradycyjnych bajkach i baśniach z regionu Warmii i Mazur oraz zwrócenie uwagi na ponadczasowy przekaz i piękno regionalnych podań ludowych.

Na planszach zaprezentowano charakterystyczne dla Warmii i Mazur demony i duchy: ich etymologię, przestrzeń, atrybuty oraz moce. Pod kodami QR zamieszczono dodatkowe informacje oraz ciekawostki, które przygotują współczesnych mieszkańców Warmii i Mazur na spotkanie z tymi niezwykłymi bohaterami bajek.

Wystawa została wypożyczona z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie i będzie można ją oglądać do 30 września 2021 roku.